Baza wiedzy

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o stomatologii, ale baliście się zapytać…

Baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q.)​

Dla nas bardzo ważne jest to aby nasz Pacjent odwiedzał nas pozbawiony jakichkolwiek wątpliwości, w pełni świadomy tego jak będzie przebiegało leczenie.

Poniżej prezentujemy listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. 

Jeśli zainspiruje to Was do zadania nam jakiegokolwiek innego, nowego pytania  – piszcie śmiało, odpowiemy!

Tak. Jeśli zabieg nie będzie wykonywany w podtlenku azotu (gazie rozweselającym) można jeść i pić przed wizytą stomatologiczną. Pacjenci dorośli i dzieci, u których planowany jest zabieg w podtlenku azotu nie mogą jeść i pić minimum 2-3 godziny przed zabiegiem.

W naszej Klinice w toalecie jest możliwość umycia zębów – mamy jednorazowe szczoteczki i pasty.

Tak. Zdjęcie RTG pojedynczych zębów można zrobić w jednym z 3 naszych gabinetów. Zdjęcie RTG pantomograficzne, cefalometryczne czy tomografię komputerową (TK/zdjęcie 3D) można wykonać w osobnym pomieszczeniu rentgenowskim bez wcześniejszej rejestracji. 

Pacjenci kierowani do nas z innych gabinetów z zewnątrz wymagają posiadania skierowania na RTG od swojego lekarza dentysty.

Nie jest to konieczne. Pierwsza wizyta w Nowadent Dental Clinic rozpoczyna się konsultacją ze stomatologiem. Wtedy też wykonujemy wszystkie niezbędne badania diagnostyczne oraz przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Zapraszamy do nas! Zdrowie jamy ustnej i zębów w ciąży jest bardzo ważne, dlatego nie należy unikać wizyt u dentysty, szczególnie, kiedy pojawia się ból. Zarówno leczenie jak i zastosowanie znieczuleń jest w pełni dozwolone, zastosowanie znieczuleń miejscowych nie ma wpływu na dziecko, a nasi specjaliści mają duże doświadczenie w leczeniu kobiet w ciąży.

Nie. Przedstawiony przez lekarza plan leczenia jest podsumowaniem wizyty konsultacyjnej i sugestią dalszego postępowania. Pacjent może sam zadecydować, czy i ile z zaproponowanych zabiegów chciałby wykonać. Niepodjęcie leczenia nigdy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Tak. Podczas konsultacji lekarz omawia zarówno możliwości leczenia od strony medycznej i technicznej, jak i oczekiwania oraz preferencje Pacjenta. Na podstawie wszystkich zebranych informacji, diagnostyki RTG oraz badania, przygotowujemy szczegółowy plan leczenia z dokładną wyceną, zarówno całościową, jak i poszczególnych etapów.

Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą adaptacyjną Najlepiej, gdyby wizyta odbyła się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, nie później niż po ukończeniu pierwszego roku. Wtedy jest to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie rozwoju twarzy i jamy ustnej, stanu zębów i prawidłowości zgryzu. W trakcie wizyty adaptacyjnej nasi specjaliści przekazują Rodzicom wiedzę i praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, diety i nawyków żywieniowych Maluszka. Doradzą jaką szczoteczkę i pastę wybrać i jak dbać o ząbki Waszych pociech.

Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych. Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa /dzieci dwu-, trzyletnie/ jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych jest przyczyną powstawiania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.

Jest to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci. Polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem, co zapobiega próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z resztek jedzenia. Lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach i trzonowcach stałych. Materiał uszczelniający ma dużą trwałość, jednak wymagana jest kontrola laku.

Szczoteczka manualna czy też elektryczna, która wybrać? Najczęściej to pytania pojawia się kiedy chcemy jak najlepiej zadbać o nasze zęby. Szczoteczki manualne są bardziej ekonomiczne, chociaż poprawna technika ich stosowania jest bardziej skomplikowana, ponieważ trudniej jest wyczyścić ciężko dostępne miejsca. Większość pacjentów blednie oczyszcza zęby szczoteczkami manualnymi, gdyż wykonują ruchy okrężne, co skutkuje niedokładnym oczyszczeniem szkliwa, czy obniżeniem linii dziąseł, zamiast wykonywać ruchy wymiatające, przykładając szczoteczkę do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni. Natomiast szczoteczki elektryczne dzięki niewielkiej głowicy są w stanie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Zaletą jest szybkość i łatwość szczotkowania, gdzie dokładnie pozbywa się płytki nazębnej. Szczoteczki z wbudowanym timerem pozwalają dodatkowo dokładnie kontrolować czas naszego szczotkowania.

Wybielanie pod kontrola naszych higienistek stomatologicznych jest bezpieczne. Obecnie stosowane preparaty są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa. W Nowadent Dental Clinic stosujemy wybielanie lampą, dziąsła Pacjenta są specjalnie zabezpieczane, preparat wybielający daje bardzo dobre efekty najczęściej bez żadnej nadwrażliwości ze strony zębów.

Kiedy zgłasza się pacjent z bólem zęba. Zwykle jest to sygnał, że będzie konieczne leczenie endodontyczne. Ból zazwyczaj związany jest z zainfekowaniem miazgi zęba.

Po dokładnym badaniu wewnątrzustnym oraz rentgenodiagnostyce kwalifikujemy zęba do leczenia endodontycznego.

Pacjentowi założony zostaje koferdam( specjalna guma ochronna)  następnie przystępuje się do usunięcia zainfekowanych tkanek. Oczyszcza się wnętrze zęba oraz się je ususza następnie wypełnia się kanały zęba ciepłą gutaperką ( wypełnieniem ).

Wszystkie te procedury wykonuje się w powiększeniu mikroskopowym celem najwyższej dokładności w szczelności leczonego kanału. Po zamknięciu kanałów zęba należy wzmocnić wkładem z włókna szklanego lub czasem nawet odbudować za pomocą korony protetycznej, aby mógł nam służyć przez długie lata.

Przy startych zębach, trzeba znaleźć przyczynę utraty tkanek zębów, po dokładnym wywiadzie i badaniu stomatologicznym oraz badaniu stawów skroniowo-żuchwowych można zacząć dopiero leczyć. Zależnie od przyczyny takie leczenie przebiega inaczej u niektórych pacjentów można od razu przejść do estetycznej odbudowy zębów, u innych ten proces jest wydłużony o leczenie dysfunkcji w stawie. Najważniejsze dla naszych specjalistów jest to aby przywrócić naszym pacjentom prawidłową funkcje, estetykę i komfort na lata.

Zacznij od wyleczenia wszystkich ubytków oraz usunięcia kamienia i osadów!

Następnie umów się na wizytę konsultacyjną do ortodonty w naszej Klinice. Zostaną na niej wykonane niezbędne zdjęcia RTG, fotografie wewnątrz i zewnątrz ustne, modele uzębienia.

Po dokładnej analizie na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, badania napięcia mięśniowego oraz analizie modeli diagnostycznych zostaje przedstawiony plan leczenia i dobrany indywidualnie aparat ortodontyczny.

Pamiętaj aby przypomnieć sobie całą historię chorobową oraz urazową. Nie zapomnij nam powiedzieć o bólach głowy, trzaskach lub trzeszczeniach w Stawie skroniowo – żuchwowym, chrapaniu, zaciskaniu czy zgrzytaniu zębami.

Granica wiekowa w leczeniu ortodontycznym nie istnieje! W naszej Klinice leczenie można zacząć już w wieku od 1,5 roku stosując ćwiczenia lub aparaty miofunkcyjne, które pomagają logopedom w ćwiczeniu języka, warg i prawidłowym połykaniu a kończąc na pacjentach dorosłych gdzie leczenie ortodontyczne łączy się z leczeniem protetycznym czy implantologicznym. Musi być spełniony jeden warunek – zdrowe zęby oraz zdrowe przyzębie. 

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który polega na chirurgicznym odcięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Zabieg wykonywany jest w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne (reendo) nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci eliminacji ogniska zapalnego. Resekcja przeprowadzana jest również w przypadkach nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia często pozwala uratować ząb, który ze względu na rozległy stan zapalny kwalifikowałby się do usunięcia.

Przed zabiegiem stomatolog zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwoli na dokładną ocenę położenia zęba. Umawiając termin usunięcia zęba lub zębów mądrości warto zarezerwować sobie czas na dojście do siebie po zabiegu i ewentualną kontrolę w przypadku powikłań. Największy obrzęk występuje z reguły w 2-3 dobie po zabiegu. Przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, ponieważ może on obniżać skuteczność środków znieczulających. Nie zaleca się także zażywania Nospy i innych środków o działaniu rozkurczowym. Palacze powinni powstrzymać się od papierosów przez co najmniej 12 godzin od usunięcia zęba. Palenie może doprowadzić do powikłania w postaci suchego zębodołu. Przed zabiegiem należy zjeść lekkostrawny, pożywny posiłek. Nie wolno przychodzić do dentysty na czczo, ponieważ po zabiegu chirurgicznym nie można jeść przez kilka godzin.

Zanim rozpoczniemy leczenie implantologiczne, bardzo ważne jest jego dokładne zaplanowanie. Stworzenie planu leczenia wymaga starannej analizy stanu jamy ustnej, wykonywanej na podstawie badania klinicznego i oceny tomografii komputerowej. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zabiegu umawiamy wizytę na zabieg chirurgicznego wszczepiania implantu.

Zabieg wszczepienia implantu w miejsce brakującego zęba trwa około 30-60 minut i jest zupełnie bezbolesny gdyż odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Pacjent może normalnie funkcjonować już następnego dnia. W czasie gojenia się miejsca pozabiegowego, nowa kość „obrasta” wokół osadzonego implantu, co bezpiecznie i skutecznie stabilizuje implant w kości. Proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie gdy kość jest wygojona wykonujemy prace protetyczną na implantach.

Implanty funkcjonują tak, jak Twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków bez bólu. Możesz spokojnie pozwolić sobie na jedzenie twardych rzeczy bez obawy, że wypadnie Ci proteza.