Nowoczesna

protetyka

Brak jednego lub kilku zębów to nie tylko problem
estetyczny ale również wiele niekorzystnych następstw.

NOWOCZESNA PROTETYKA

Protetyka stomatologiczna zajmuje się przywróceniem prawidłowych warunków zgryzowych po utracie zębów własnych lub po ich znacznym uszkodzeniu

Usunięcie zęba to ostateczność, której nie zawsze udaje się uniknąć. Brak jednego lub kilku zębów to nie tylko problem estetyczny ale również wiele niekorzystnych następstw, między innymi:

  • przechylanie się zębów sąsiadujących z luką
  • nadmierne ścieranie zębów własnych wskutek przejęcia dodatkowych siły w trakcie gryzienia – im luk w uzębieniu więcej, tym problem ten będzie szybciej postępował
  • zanik kości a wraz z nim zmiana kształtu dziąseł, a z czasem również zmiana rysów twarzy, problemy z wymową.
  • problemy z trawieniem wynikające z niedokładnego przeżuwania oraz ograniczenia w jedzeniu określonych posiłków.
  • problemy w stawie skroniowo-żuchwowym wynikające z obniżenia wysokości zgryzu w okolicy przechylonych zębów

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Licówki

najczęściej porcelanowe, stosowane są głównie do korekty defektów estetycznych, takich jak: diastemy, przebarwienia zębów, niewielkie uszkodzenia mechaniczne lub nieprawidłowa pozycja.

Korony

są to prace osadzone na zębach własnych pacjenta lub na implantach, mające za zadanie zrekonstruować brakującą część zęba. Ze względu na materiał, z którego zostają wykonane, wyróżniamy, korony metalowe (także złote), pełnoceramiczne lub cyrkonowe.

Most protetyczny

stosowany jest w przypadku utraty kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Ten rodzaj odbudowy składa się z koron osadzanych na zębach filarowych lub implantach otaczających lukę oraz przęsła, czyli zębów wypełniających bezzębną przestrzeń.

W protetyce stomatologicznej zastosowanie mają też uzupełnienia ruchome, czyli takie, które pacjent samodzielnie może wyjąć z jamy ustnej i poddać je zabiegom higienizacyjnym. Uzupełnienia tego typu możemy podzielić na: protezy zębowe całkowite (stosowane w przypadku całkowitego bezzębia) i protezy zębowe częściowe (uzupełniające częściowe braki w łukach zębowych). Ze względu na materiał, z którego są wykonywane, wyróżniamy protezy akrylowe, szkieletowe (ze stopów metali) oraz protezy wykonane z tworzyw sztucznych

Czy wiesz, że...

Choć już starożytności niektóre nacje (na przykład Rzymianie) regularnie myli zęby i starali się o nie dbać, to jednak w wielu innych okresach historycznych słaba pielęgnacja jamy ustnej była niestety zjawiskiem powszechnym. Zepsute zęby najczęściej wyrywano, przez co niewielu dorosłych mogło się poszczycić pełnym uzębieniem. Nieestetyczne ubytki zastępowano więc protezami. A te bywały czasem naprawdę niezwykłe.

Pierwsze protezy zębowe pojawiły się już ponad 700 lat p.n.e. i były dziełem Etrusków. Ich koszt dorównywał jednak sporej posiadłości ziemskiej! Były bowiem wykonywane ze szczerego złota, z wtopionymi w metal oszlifowanymi zębami zwierząt. Mało kto mógł pozwolić sobie więc na posiadanie tak wyjątkowej protezy.