Ortodoncja

Odzyskaj pewność siebie dzięki
nowoczesnej ortodoncji!

ORTODONCJA

Ortodoncja ma na celu przywrócenie nie tylko pięknego uśmiechu, ale również poprawę wyglądu twarzy i uzyskanie optymalnej funkcji narządu żucia.

Kiedy należy rozpocząć leczenie ?

Najlepszym wiekiem u dzieci na pierwsza wizytę ortodontyczną jest czas przypadający na początek wymiany zębów mlecznych – ok. 6-7 roku życia.  Wiele wad u dzieci w tym wieku można wyleczyć całkowicie stosując aparaty ruchome.

Leczenie młodzieży

U młodzieży kiedy uroda i piękny uśmiech nabierają ogromnego znaczenia można przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne. Jest to bardzo dobry czas ,ponieważ zwykle obecne są już wszystkie zęby stałe, wciąż jest to rosnący organizm, a ponadto wzrasta już świadomość konieczności stosowania właściwej higieny jamy ustnej i dobrej współpracy z lekarzem

Leczenie dorosłych

Leczenie dorosłych we współczesnej ortodoncji nie ma ograniczeń wiekowych. Najczęściej leczenie takie prowadzi się aparatem stałym. Ze względu na obecne braki zębowe i wady szkieletowe , leczenie dorosłych może być rodzajem kompromisu polegającego na korygowaniu defektów estetycznych, z którymi pacjent się zgłasza, ale nie zawsze możliwe jest pełne wyleczenie wady zgryzu. Po leczeniu konieczne jest długie leczenie retencyjne.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Korzysta się z dwóch typów  aparatów: stałego i  ruchomego. 

Ten pierwszy  przymocowany jest do zębów (jednego łuku lub dwóch) na stałe. Zaletą takiego rodzaju aparatu jest to, że wywierana przez niego siła jest stała przez cały okres leczenia. Można wybrać z kilku rodzajów zamków, które przylegają bezpośrednio do zębów: metalowe – i dające możliwość stosowania różnych kolorów gumek utrzymujących łuk lub estetyczne, (białe lub przezroczyste)- ceramiczne. Te ostatnie są mniej widoczne.

Drugim rodzajem aparatu jest aparat ruchomy. Pacjent sam go zakłada i zdejmuje z zębów. Najczęściej stosuje się go do leczenia wad zgryzu dzieci i młodzieży. Efektywność leczenia tym typem aparatu jest uzależniona od zdyscyplinowania Pacjenta i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza.

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej, używając specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi – szczoteczek, nici itp. 

Ważne jest też zmodyfikowanie swojej codziennej diety, by wykluczyć z niej pokarmy bardzo twarde, lepkie i ciągnące się. 

Regularnie należy także odwiedzać swojego ortodontę, by na bieżąco kontrolować efekty leczenia.

 

Czy wiesz, że...

Aparaty ortodontyczne są trendy!
Prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne. Noszenie aparatu stało się bardzo modne, choć zaledwie kilkanaście lat temu nawet młodzież wzbraniała się przed jego założeniem.

W krajach azjatyckich założenie aparatu ortodontycznego oznacza bogactwo i jest symbolem wysokiego statusu majątkowego. To właśnie w Tajlandii i Malezji popularne stały się fałszywe aparaty. W Polsce ten trend aż tak daleko nie dotarł, chociaż prostowanie zębów jest modne już od kilku lat. Na rodzimym rynku spotykamy coraz nowsze rozwiązania.

Tom Cruise, Gwen Stefani, Nicolas Cage, Dakota Fanning – to nazwiska z pierwszych stron gazet. Wszyscy wymienieni aktorzy niezależnie od wieku zdecydowali się na interwencję ortodonty (Cage w wieku 39 lat!). W Polsce też nie brakuje celebrytów, którzy zadbali o swój uśmiech Agnieszka Popielewicz, Hanna Lis, Tomasz Jacyków, czy nawet bożyszcze nastolatek Maciej Musiał – przez wiele miesięcy nosili stałe aparaty ortodontyczne. Śmiało można powiedzieć, że wejście aparatów ortodontycznych na salony, otworzyło drogę do ich popularyzacji w szeroko pojętym społeczeństwie. I jeśli posiadanie aparatu stało się modą, to chyba jest to jedna z najzdrowszych tendencji ostatnich czterech, pięciu dekad!
Zródło: Dental Trybune Poland