Profilaktyka

Zadbaj o olśniewającą biel zębów i zdrowe dziąsła.

PROFILAKTYKA

Skuteczne oczyszczanie zębów jest warunkiem powodzenia podejmowanego leczenia stomatologicznego.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawowym elementem zapobiegania próchnicy, stanom zapalnym dziąseł oraz nieświeżemu oddechowi. 

Skuteczne oczyszczanie zębów jest warunkiem powodzenia podejmowanego leczenia stomatologicznego. 

Dzięki odpowiedniemu szczotkowaniu usuwamy z powierzchni zębów płytkę nazębną

 

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna jest lepkim, żółtawym nalotem tworzącym się na powierzchni zębów, który składa się z milionów bakterii. Zawiera on kwasy i toksyny, które stanowią poważne zagrożenie dla zębów i dziąseł.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje, gdy płytka nazębna nie jest prawidłowo usuwana z zębów i przestrzeni międzyzębowych. Początkowo miękka płytka po ok. 48 godzinach twardnieje – powstaje twardy osad który jest w zasadzie niemożliwy do usunięcia przez szczotkowanie.

W jaki sposób usuwa się kamień nazębny?

Jedną z metoda pozbywania się kamienia nazębnego jest skaling. Jest to zabieg polegający na rozbijaniu kamienia ultradźwiękami. Higienistka przykłada do powierzchni zębów specjalne narzędzie, które usuwa kamień, a następnie je wypłukuje. Po zabiegu skalingu często stosowany jest również zabieg piaskowania zębów, który oczyszcza zęby z innych osadów, nadając im tym samym piękny kolor.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli?

Skaling jest zabiegiem, który nie należy do najprzyjemniejszych. Urządzenie generuje wibracje, które bezpośrednio oddziałują na zęby. W zależności od ilości kamienia nazębnego, kondycji zębów i dziąseł, a także odporności na ból, zabieg ten dla niektórych może stanowić dyskomfort. Jednak cały proces zachodzi jedynie na powierzchni zębów, a nie jak w przypadku leczenia próchnicy w ich wnętrzu.

W założeniu zabieg usuwania kamienia nazębnego nie jest zabiegiem bolesnym. Ból pojawić się może wtedy, gdy borykasz się z nadwrażliwością zębów bądź głęboką próchnicą, która pojawiła się pod kamieniem nazębnym.

Czy wiesz, że...

Profilaktyka nabiera coraz większego znaczenia w postrzeganiu ochrony zdrowia. Nie wszystkim chorobom uda się zapobiec, ale wiele schorzeń jest efektem zaniedbań i niewłaściwej higieny. Stomatologia to jedna z dziedzin, gdzie profilaktyka ma znaczenie kluczowe.
źródło: Dentonet.pl