Endodoncja

Zachowaj swój ząb zdrowo zakorzeniony!

ENDODONCJA

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem kanałowym.

Potrzeba leczenia endodontycznego jest następstwem nieleczonej próchnicy i penetracji bakterii w głąb tkanek zęba. Miazga ulega obumarciu i potocznie mówimy, że ząb jest martwy.

Martwe, nieleczone zęby są źródłem dalszych infekcji tkanek otaczających ząb oraz całego organizmu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu wewnętrznej tkanki zęba- miazgi, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i uszczelnieniu płynną gutaperką.

W naszej Klinice do opracowania kanału korzystamy z systemu narzędzi rotacyjnych, pod stała kontrola długości kanału endometrem. W trudnych przypadkach endodontycznych takich jak: kanały zakrzywione, niedrożne, złamane narzędzia pracujemy z wykorzystaniem mikroskopu.

Czy wiesz, że...

W wiekach średnich rozwiązaniem większości problemów z zębami było… wyrwanie ich. Zajmowali się tym rzemieślnicy lub znachorzy. Często wędrowali od miasta do miasta, reklamując swoje usługi na targach i jarmarkach. Do zabiegu ekstrakcji używano kleszczy dentystycznych, o czym świadczą liczne obrazy i ryciny przedstawiające obyczaje w dawnych wiekach. Codzienna higiena ograniczała się zwykle do używania wykałaczek lub płukania ust wodą, a walka z bólem polegała na stosowaniu mikstur i odczynianiu złych „zębowych” uroków.
źródło: https://dentim.pl/historia-stomatologii/