Stomatologia

dziecięca

„Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat.”

Janusz Korczak

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca to specjalność zajmująca się diagnostyką, leczeniem, profilaktyką chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych Pacjentów.

Ze względu na odmienną budowę zębów i narządu żucia u dzieci, wiąże się to ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia. 

Pamiętajmy, że jeśli skutecznie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, zaoszczędzimy im w przyszłości wielu rozczarowań i ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?:

  • przedwczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do trudności w odgryzaniu i przeżuwaniu pokarmów
  • choroby zębów oraz ich wczesna utrata może prowadzić do wad zgryzu oraz nieprawidłowego rozwoju mowy u dzieci
  • nieleczone zęby mleczne mogą sprawiać ból, powodować stany zapalne dziąseł i ropnie
  • nieleczone mleczaki mają wpływ na stan zębów stałych- próchnica jest chorobą bakteryjną i zakaźną i dlatego przenosi się na zęby stałe, gdy pojawia sie uzębienie mieszane (5-6 lat)
  • próchnica może przyczynić się do poważnych powikłań zdrowotnych- bakterie ze zniszczonych zębów mlecznych przenoszą się drogą dziąseł do krwi i wypływają negatywnie na odporność, rozwój kości oraz zwiększając ryzyko stanów zapalnych nerek, chorób serca czy narządu wzroku.
Pierwsza wizyta? Adaptacja!

Wizyta adaptacyjna ma formę zabawy i nie połączona jest z żadnym zabiegiem leczniczym. Wizyta taka pozwala na zapoznanie się dziecka z naszym gabinetem i sprzętem, pozwoli na zdobycie zaufania i oswojenia się z otoczeniem. Podczas takiej wizyty rodzic dowie się:

  • -jaki jest stan uzębienia dziecka?
  • -czy zęby i zgryz rozwijają się prawidłowo?
  • -jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka w domu?
  • -kiedy można wprowadzić zabiegi profilaktyczne: lakierowanie, lakowanie?
  • -czy potrzebna jest pomoc logopedy, laryngologa?
Gaz rozweselający- sposób na lęk przed wizytami

W naszej Klinice mamy możliwość leczenia dzieci w sedacji wziewnej czyli za pomocą gazu rozweselającego. Stosujemy go u dzieci od 4 roku życia, choć najlepszą współpracę uzyskujemy w wieku od 6 lat.

Kiedy wskazane jest zastosowanie podtlenku azotu?

  • jeśli dziecko odczuwa silny strach przed zabiegiem stomatologicznym, czy podaniem znieczulenia 
  • jeśli wcześniejsze wizyty u lekarzy dentystów były trudne i przebiegały bez dobrej współpracy
  • jeśli dziecko ma silny odruch wymiotny
  • jeśli dziecko ma nadpobudliwość nerwową
  • jeśli dziecko zmaga się z dentofobią

Jak wygląda zabieg?

Mieszanina gazu rozweselającego z tlenem jest podawana przez specjalną maseczkę nosową, która umożliwia lekarzowi swobodny dostęp do jamy ustnej. Maski te są dostępne w różnych rozmiarach, by pasowały do każdego pacjenta. Mają przyjemny zapach, aby dziecko łatwiej zaakceptowało maseczkę.

Zastosowanie bezpiecznej mieszaniny podtlenku azotu i tlenu we właściwych proporcjach, pozwala zachować pacjentowi świadomość. Badany może samodzielnie oddychać, mówić, przełykać. Jednocześnie zostaje wprowadzony w błogi stan odprężenia. Pod wpływem gazu rozweselającego pacjenci odczuwają przyjemne oszołomienie, słabiej reagują na strach. Pacjent często jest nieświadomy tego, co się dzieje dookoła niego, a jego zdolności percepcyjne są znacząco osłabione. Możliwe jest wystąpienie halucynacji lub zapadnięcie w lekki sen.

Gaz rozweselający może wywołać u pacjenta niepamięć wsteczną. Oznacza to, że leczona osoba w ogóle nie pamięta zabiegu, co zwykle ją cieszy. Podtlenek azotu znieczulając całe ciało, znosi poczucie grawitacji, dlatego halucynacje oraz sny związane są głównie z lataniem, pływaniem oraz lewitowaniem.

Gaz rozweselający działa bardzo szybko na organizm człowieka. Efekty jego podania są widoczne już po kilku minutach, ale równie szybko mijają, gdy zaprzestanie się inhalacji gazem. 

 

Co warto wiedzieć ?

Gaz rozweselający jest przeciwwskazany u dzieci które:

  • nie współpracują, nie chcą założyć maseczki
  • są przeziębione, mają katar czy przerośnięte migdałki przez co nie oddychają prawidłowo przez nos
  • zdiagnozowane są u nich ciężkie choroby płuc, czy wrodzona wada serca

Do sedacji nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, by nie spożywać posiłków oraz ograniczyć picie płynów przez minimum 2-3 godziny przed zabiegiem. 

Czy wiesz, że...

… niektórzy dorośli wciąż mają mleczne zęby
O zęby mleczne trzeba dbać, bo… może się okazać, że będą musiały nam służyć przez całe życie. Większość osób w dzieciństwie traci mleczne zęby, które są zastępowane stałymi. Jeśli jednak nie ma zawiązka zęba stałego, wtedy mleczak nie wypada i musi służyć przez długie lata. Jak się okazuje, nie jest to taka rzadka „anomalia” i całkiem sporo osób nie ma świadomości, że pośród ich zębów ukrył się mleczak.